Mýty o dřevostavbách
Mýtů o dřevostavbách je mezi lidmi spousta. Dřevostavby hoří? Lezou do nich myši? Odnese je uragán? Před mnoha lety něco mohla být i byla pravda, ale dnes to už určitě neplatí, technologie výrazně pokročily.
Dřevostavby hoří
„Dřevostavby hoří – mýtus“. Shoří každý dům, když na to přijde. Když vypukne požár, neopravíte ani dům z cihel. Proto jsou požární normy vždy nastaveny tak, aby člověk dokázal v určité době opustit dům a nikomu se nic nestalo.
Pokud třeba začne hořet příčka, musíte na ní ještě za 45 minut stále udržet ruku a nesmí z ní nic odpadnout. To je norma. Naše stavby splňují všechny nejpřísnější požární předpisy.
Je tam vše slyšet
Lidé si často myslí, že v dřevostavbách je nevyhovující akustika. My dnes ale máme zajištěny takový stavby, že se to nedá s cihlo kvalitou vůbec srovnat.
Pokud zákazník chce, dokážeme mu třeba za 3 tisíce za jednu příčku zařídit daleko lepší hodnoty, než má cihla. Když vezmeme akustickou cihlu, tak bude mít méně decibelů než naše stěna, kterou za ty 3 tisíce vyladíme. Je to o tom, udělat to správně.
Plné myší a plísní
Dřevostavby neplesniví. Pokud máte správně zhotovené skladby, tak ne. V případě, že jsou parobrzdy v pořádku, nic neplesniví. My máme všechny stavby spočítané, úplně všechny, rosné body a vše okolo máme vyřešené, aby nám to neplesnivělo, a pokud to pořádně uděláte, nestane se to.
A ne, do dřevostaveb opravdu nelezou myši. Nemají se tam jak dostat. Ještě jsme to nezažili.
Dřevostavby mají nízkou živostnost
My dáváme 30 let záruku na konstrukci, živostnost ještě vyzkoušená není, nejstarší doma, které se tímto způsobem stavěly, mají asi 120 let, nacházejí se v Rakousku. Dřevostavby jako takové existují třeba i ze 4.století. Když do konstrukce nezatéká, tak stojí dodnes. Cihelný dům takto starý neznáme.“
Dřevostavby vržou a praskají
V zimních měsících se dřevostavba z panelů rychle vyhřeje díky nízké akumulaci obvodových stěn, nevznikají tepelné mosty a tím se snižují náklady na vytápění objektu
V dřevostavbě se cokoliv špatně opravuje
Ve zdivu si vezmete sbíječku a natáhnete kabel. U dřeva je to ještě jednodušší. Vyřežete dřážku, natáhnete kabel a tu desku, kterou jste vyřízli, našroubujete zpět. Přetmelíte, přebrousíte a už nikdy neuvidíte. Ani nepoznáte, kde to bylo. U štuku to místo vidíte vždy.
Přesně víme, jak máme nosné konstrukce uložené, data jsou uložená. Za 10 let se nás zeptáte, kdy je jaký trám a my Vám to z cloudů vytáhneme. Přesně na milimetr.
Dřevostavbu odnese uragán
Na každý dům máme udělaný statický výpočet. Na každý. Republika je rozdělena do sněhových a větrných oblastí. A když statik připravuje stavbu, tak to počítá přímo na danou lokalitu. Dům je vždy nadimenzovaný na prostředí, ve kterém bude stát, takže rozhodně neuletí.